DUCHOWOŚĆ

Zauważ potrzebę duchowości

Człowiek nie może zrozumieć samego siebie analizując cząstkowo poszczególne swoje wymiary: cielesność, emocjonalność i psychikę. Zrozumienie siebie następuje dopiero dzięki sferze duchowej. To właśnie dzięki duchowości odkrywamy sens swojego życia, własne wartości i ustalamy rzeczywiste priorytety. Dopóki sfera duchowa nie stanie się zcalającym centrum naszej osobowości, dopóty pozostajemy w rozproszeniu, żyjąc od przypadku do przypadku, bez zrozumienia istoty otaczającej nas rzeczywistości.

To dzięki odkryciu duchowej strony naszego JA powstają w nas pytania o to kim jesteśmy i po co żyjemy oraz jak mamy żyć, by zrealizować swoje możliwości w pełni. Odpowiedzi na te pytania kształtują nasz światopogląd. Różnimy się między sobą metodami dochodzenia do własnych odpowiedzi i samą ich treścią. Ale dopóki nie rozwijamy własnej siły ducha, nie potrafimy przyjąć prawdziwie dojrzałej postawy wobec siebie, świata i życia.

Próbując dotrzeć do głębi siebie i konkretnych odpowiedzi na tak istotne w życiu pytania, jedynie poprzez strategię myślenia, sposoby przeżywania emocjonalnego, czy potrzeby ciała, nie potrafimy całkowicie zrozumieć ani samych siebie jako osoby, ani celowości własnego istnienia. Dopiero uniesienie ponad siebie takiego pomaga to ogarnąć i pojąć.

Praktycznie, bez rozwiniętej własnej sfery duchowej uzależniamy sie od potrzeb ciała, przedmiotów, subiektywnego myślenia, stanów emocjonalnych i ulegamy naciskom i potrzebom środowiska. Przestajemy być sobą. Popadamy w pustkę egzystencjalną, która prowadzi do depresji, nałogów i agresji. "Poczucie bezsensowności jest cierpieniem psychicznym, którego być może nie ogarnęliśmy w całej rozciągłości" - pisał Carl Gustaw Jung.

Uzyskanie głębokiej i prawdziwej odpowiedzi na pytania o sens naszego człowieczeństwa, stałe i trwałe rozwijanie tej wiedzy jest właśnie duchowością, naszą dojrzałością do życia. Rozwijanie własnej wrażliwości jest fascynującą przygodą, na którą nigdy nie jest za późno, ani za wcześnie, by ją podjąć, a dzięki niej życie może stać się niezwykłą przygodą, która każdego dnia ma swoją kolejną premierę.

Duchowość jest szukaniem podstawowych zasad postępowania. Umożliwia określenie dojrzałego sposobu życia, zgodnego z dobrze rozumianymi, własnymi potrzebami i roli, która wspiera spełnienie. Duchowość, w odróżnieniu od religijności, jest formą filozofii. Religijność zaś jest formą realizacji jej w praktyce, pod warunkiem, że to religijność dojrzała.

jaras


W duchowym świecie, jak oznajmia Pismo, toczy się walka dobra ze złem.

Od kiedy odkryłem swoją duchowość, jestem świadomy tej walki. Wiem, również, że sam w niej uczestniczę i znam swoją rolę. Rzecz jasna, swoją świadomość staram się udoskonalać, nic nie jest dane raz na zawsze.

Ty również zauważ swoją potrzebę duchowości we własnym życiu. Drogę rozwoju duchowego zacznij od określenia punktu w którym jesteś, obserwuj, niczego nie pomijaj, zobacz jak żyjesz, zobacz jak kreujesz swoje życie, wykreowałeś je sobie sam, kierując się... no właśnie czym?


Orzeł

Pewien człowiek znalazł jajko orła.
Zabrał je i włożył do gniazda kurzego w zagrodzie.
Orzełek wylągł się ze stadem kurcząt
i wyrósł wraz z nimi.

Orzeł przez całe życie
zachowywał się jak kury z podwórka,
myśląc że jest podwórkowym kogutem.
Drapał w ziemi szukając glist i robaków.
Piał i gdakał. Potrafił nawet
trzepotać skrzydłami
i fruwać kilka metrów w powietrzu.
No bo przecież, czy nie tak właśnie fruwają koguty ?

Minęły lata i orzeł zestarzał się.
Pewnego dnia zauważył wysoko nad sobą,
na czystym niebie wspaniałego ptaka.
Płynął elegancko i majestatycznie
wśród prądów powietrza,
ledwo poruszając potężnymi, złocistymi skrzydłami.

Stary orzeł patrzył w górę oszołomiony.
- Co to jest ? - zapytał kurę stojąca obok.
- To jest orzeł, król ptaków - odrzekła kura.
Ale nie myśl o tym
Ty i ja jesteśmy inni niż on.

Tak więc orzeł więcej o tym nie myślał.
I umarł wierząc,
że jest kogutem w zagrodzie.


Anthony de Mello SJ ( ze zbioru "Śpiew ptaka" )


Zapraszam również do mojego nowego projektu w sieci
o trudnościach i zagrożeniach duchowych zwodzenie.pl

alkoholizm jest chorobą

Alkoholizm jest chorobą, którą trzeba rozumieć.

alkoholizm u kobiet

Specyfika kobiecego alkoholizmu.
Strona alkoholiczki.

jak pomagać w chorobie alkoholowej

Jak pomagać alkoholikom. Rola rodziny.

KAŻDA DROGA ZACZYNA SIĘ OD PIERWSZEGO KROKU...

... już w połowie drogi zadziwią nas osiągnięte rezultaty. Poznamy nową wolność i nowe szczęście. Nie będziemy żałować przeszłości ani zatrzaskiwać za nią drzwi. Pojmiemy sens słów - Pogoda Ducha i zaznamy spokoju. Bez względu na to, jak nisko upadliśmy, dostrzeżemy, że i z naszego doświadczenia mogą skorzystać inni. Zniknie uczucie bezużyteczności i pokusa rozczulania się nad sobą. Bardziej niż sobą zainteresujemy się bliźnimi. Zniknie egoizm. Zmieni się cały nasz stosunek do życia. Opuści nas strach przed ludźmi i niepewnością materialną. Znajdziemy intuicyjnie sposób postępowania w sytuacjach, których dotąd nie umieliśmy rozwiązać. Nagle zaczniemy pojmować, ze Bóg czyni dla nas to, czego sami nie byliśmy w stanie dla siebie uczynić. Czy są to obietnice bez pokrycia? Sądzimy, że nie. Urzeczywistniają się czasem szybko, czasem wolniej, ale zawsze się materializują, jeśli nad nimi pracujemy.

Anonimowi Alkoholicy str.72

TENJARAS | Wypromuj również swoją stronę


Design downloaded from free website templates.